W jaki sposób Yerba Mate wpływa na nasz organizm?
Yerba Mate to popularny napój parzony, który powstaje z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Napój ten szczególną popularnością cieszy się w Brazylii, ale także zyskuje sobie szersze grono zwolenników także w Europie. Okazuje się, że Yerba ma wiele, cennych właściwości i składników odżywczych, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu. Wobec tego, jakie efekty przynosi regularne picie Yerba Mate?
Jakie składniki zawiera w sobie Yerba Mate?
Yerba Mate wyróżnia się wyjątkowo intensywnym smakiem oraz aromatem. Niemniej jednak ten napój zawiera w sobie aż 196 aktywnych składników. Większej ich ilości nie da się znaleźć nawet z popularnej, zielonej herbacie. Co ciekawe, przeprowadzone na przestrzeni lat badania pozwoliły sprecyzować, że w Yerba Mate znajdują się wszystkie, niezbędne witaminy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Napój jest bogaty w karoten, magnez, potas, wapń oraz żelazo. Jak więc łatwo można się domyślić, regularne spożywanie Yerby może w korzystny sposób wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jak działa picie Yerba Mate na organizm?
Yerba Mate jest napojem docenianym ze względu na swoje „magiczne właściwości”. Nie da się ukryć, że jej regularne picie pozwala zauważyć znaczne zmiany, w dość krótkim czasie. Wobec tego, w jaki sposób działa picie Yerby na nasz organizm? Otóż warto tu wskazać na:
-
- ogólne pobudzenie organizmu — napój ten może skutecznie łagodzić zmęczenie, a mimo wszystko nie zawiera kofeiny;
- wsparcie koncentracji;
- łagodzenie i niwelowanie uczucia głodu;
- przyspieszenie przemiany materii;
- wsparcie procesu terapii astmy — głównie z uwagi na zawartość ksantyn.
Jednocześnie Yerba Mate może wspomóc naszą pamięć i poprawić reakcję układu nerwowego na sytuacje stresujące. Dzięki niej można czuć się wypoczętym oraz chętnym do działania.
Jakie są prozdrowotne właściwości Yerba Mate?
Działanie Yerba Mate wydaje się być remedium na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Dzięki wspomnianym już 196 składnikom aktywnym napój z liści ostrokrzewu paragwajskiego wykazuje się szeregiem, prozdrowotnych właściwości. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
- właściwości przeciwutleniające — dzięki nim napój świetnie sprawdza się w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo chroni on przed zapaleniem wątroby.
- profilaktykę nowotworową — Yerba Mate zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych i chroni komórki zdrowe.
- wsparcie całego układu krwionośnego — napój skutecznie obniża poziom złego cholesterolu i wykazuje się działaniem przeciwmiażdżycowym.
- ochrona serca — ostrokrzew paragwajski łagodzi dysfunkcje mięśnia sercowego i pomaga zniwelować jego uszkodzenia.
Dodatkowo warto tu wskazać na fakt, że Yerba Mate ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Regularne picie tego napoju pomaga również ustabilizować poziom cukru we krwi. Jak więc widać, działanie zaparzonych liści ostrokrzewu paragwajskiego jest wszechstronne i będzie skutecznie wspierać organizm w walce z patogenami.
Jak często powinno się pić Yerba Mate?
Wiele osób, które zachęcone zostały prozdrowotnymi właściwościami Yerba Mate, decyduje się na włączenie tego napoju do codziennej diety. Jednocześnie warto zauważyć, że Yerbę powinno stosować się w granicach rozsądku. Jak często więc można przygotowywać i pić ten dobroczynny napój? Otóż nie da się tego jednoznacznie ocenić. Wynika to z faktu indywidualnej reakcji naszego organizmu. Dla niektórych wystarczający może być jeden kubek naparu, podczas gdy nie będzie on wystarczający dla innych. Przykładowo, w ojczyźnie Yerby — Ameryce Południowej — na porządku dziennym jest spożywanie kilku kubków w ciągu doby. Yerba Mate wykazuje się silnie pobudzającym działaniem, dlatego też częstotliwość spożywania napoju warto dopasować do swoich potrzeb. Na początek można także skorzystać z yerb suave, czyli takich, które mają łagodniejsze działanie. W wielu wypadkach mogą się one okazać całkowicie wystarczające i nie będzie konieczności sięgania po mocniejsze gatunki.